przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Ceglana | Pracownia Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii

Krótki opis:

Infolinia Onkologiczna: 32 3581 281 32 3581 598 w godzinach 7:30 - 14:35 Mgr Jolanta Nowicka
Kierownik Pracowni Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii

Pracownię Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii stanowi grupa specjalistów fizjoterapii, która udziela świadczeń rehabilitacyjnych na oddziałach:

  • Neurologii,

  • Neurochirurgii,

  • Rehabilitacji Neurologicznej,

  • Anestezjologii i Intensywnej Terapii,

  • Chirurgii Przewodu Pokarmowego,

  • Chirurgii Onkologicznej. 

 

W Pracowni wykorzystuje się, w szerokim zakresie kinesiotaping i najnowsze metody terapeutyczne (metoda Bobath czy metoda polegająca na torowaniu nerwowo mięśniowym PNF). W nowocześnie wyposażonej sali rehabilitacyjnej, oprócz indywidualnej pracy z pacjentem, wykonujemy zabiegi z fizykoterapii z zakresu:

  • światłolecznictwa,

  • elektrolecznictwa.

Wyspecjalizowana kadra ukończyła wiele szkoleń oraz kursów o charakterze krajowym i międzynarodowym. Nieustannie jednak aktualizuje swoją wiedzę z zakresu rehabilitacji. Dzięki szeroko pojętej współpracy pacjent -  lekarz – terapeuta - logopeda – terapeuta zajęciowy, pracownia uzyskuje dużą efektywność prowadzonej terapii, wynikającą z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych działań.

Pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opuszczających naszą Placówkę cechuje wysoki poziom edukacji oparty na wspólnym planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego.

 

 

Testowanie Egzoszkieletu

 

W Pracowni Rehabilitacji fizjoterapeuci wciąż wykonują próby przyspieszenia efektów rehabilitacji korzystając z możliwości testowania inowacyjnych rozwiązań techniki. Jedną z takich prób było podjęcie nauki chodu u pacjenta, który samodzielnie nie chodził, a jego możliwości kończyły się na transferze z łóżka na wózek i próby pionizacji.

Dzień, w którym zastosowano egzoszkielet stał się przełomem w rehabilitacji pacjenta, a kolejne dni umożliwiły próby samodzielnego chodzenia. Fizjoterapeuci dokonali próby balansu, równowagi, nauki wstawania i siadania. W dniu wykonania zdjęcia pacjent, zapięty w przenośny egzoszkielet, pokonał 740 kroków.

 

Robot Luna EMG

 

Rozpoczęła się nowa era w Pracowni Rehabilitacji, która obecnie jest w posiadaniu rewolucyjnego robota Luna EMG, łączącego biofeedback oraz reedukację nerwowo- mięśniową.  Stosowany jest zarówno u  pacjentów z obniżonym, jak i wzmożonym napięciem mięśni.

Wykorzystując to urządzenie istnieje możliwość pomocy pacjentowi po udarze, ze stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, rekonwalescencją pooperacyjną, a nawet będących w śpiączce. Stosując zintegrowaną elektromiografię można trenować dowolne mięśnie, uzyskać lepsze torowanie nerwowo-mięśniowe i propriorecepcję.

Już dzisiaj pacjenci chętnie korzystają z robota, a dzięki wbudowanym grom rehabilitacyjnym wykazują większe zaangażowanie.