przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Śląska Akademia Parkinsona

Choroba Parkinsona to jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, czyli związanych z postępującym uszkodzeniem mózgu, w szczególności uszkodzeniem komórek nerwowych istoty czarnej produkujących dopaminę. Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się, gdy trwałemu uszkodzeniu uległo co najmniej 70 proc. komórek dopaminergicznych. Częściej chorują mężczyźni.

Choroba Parkinsona to wyzwanie dla całej rodziny

26 kwietnia w Centrum Dydaktycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbywa się konferencja połączona z warsztatami i konsultacjami. Głównym tematem jest nowo powstała Śląska Akademia Parkinsona. Inicjatywa zrodziła się pod koniec ubiegłego roku, jest poświęcona chorym i ich opiekunom. - Konsultacje są indywidualne i bezpłatne, a zapisać się na nie można poprzez stronę https://www.slaskaakademiaparkinsona.pl - mówi dr hab. n. med. Joanna Siuda, lekarz prowadzący Oddział Neurologii UCK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Parkinson w zaawansowanym stadium staje się wyzwaniem nie tylko dla chorego i lekarza prowadzącego, ale i dla całej rodziny czy otoczenia chorego. Z powodu narastającej niesprawności ruchowej chory wymaga z czasem coraz większej codziennej pomocy ze strony opiekuna. Rośnie np. ryzyko upadków, a ich konsekwencje mogą być tragiczne, prowadząc do złamań czy urazów czaszkowo-mózgowych. Również inne objawy, np. narastające zaburzenia pamięci i innych funkcji poznawczych, czy objawy psychotyczne, ograniczają jakość życia chorego i opiekuna. Są preparaty pozwalające modyfikować nasilenie objawów, ale nie prowadzą do wyleczenie.

Bezpłatna pomoc dla pacjentów i rodzin

Lekarze z Oddziału Neurologii UCK w Katowicach we współpracy z fizjoterapeutami, neurologopedą i psychologiem, przygotowali projekt dla chorych z chorobą Parkinsona i ich rodzin, to właśnie Śląska Akademia Parkinsona. Projekt rozpoczął się od webinaru, który odbył się 5 marca, a już tydzień później miały miejsce pierwsze spotkania fizjoterapeutów i logopedy z chorymi i ich opiekunami.

Chory może spotkać się z lekarzem neurologiem specjalistą w diagnostyce i leczeniu choroby Parkinsona, ten może skonsultować dotychczasowe leczenie, zaproponować zmiany w terapii ewentualnie ocenić wskazania do terapii zaawansowanych. Akademia to także konsultacje oferowane przez fizjoterapeutów i neurologopedę. Cześć chorych korzysta również z konsultacji psychologa, nie tylko pod kątem oceny obecności i nasilenia zaburzeń funkcji poznawczych, ale również pod kątem wsparcia psychologicznego, co przy ciężkiej, przewlekłej chorobie jest niezbędne.

media:

Gazeta Wyborcza https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,28378155,choroba-parkinsona-niszczy-mozg-pacjenci-i-ich-rodziny-moga.html

TVP3 Katowice https://katowice.tvp.pl/668302/aktualnosci

WKatowicach https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Slaska-Akademia-Parkinsona-powstala-w-Katowicach-WYWIAD/idn:797?fbclid=IwAR2Y5pDL_7wb6ok2um4b9vsz1HawXTOj54EnmP0a0kb8zjitKLtJ2z-zbHg

Krótki opis:

Śląska Akademia Parkinsona to inicjatywa poświęcona chorym i ich opiekunom. Pacjenci i ich opiekunowie mogą skorzystać z konsultacji z neurologami, fizjoterapeutami, neurologopedą czy psychologiem. informacja: https://www.slaskaakademiaparkinsona.pl/