Po ponad 40 latach pracy na emeryturę odeszło dwoje Profesorów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Profesor Małgorzatę Baumert oraz Profesora Jana Barona pożegnali przedstawiciele Dyrekcji oraz personel medyczny Szpitala.
Profesor Małgorzata Baumert - lekarz pediara, neonatolog. Związana była z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (wcześniej CSK) przez 41 lat. Od 1 X 1980 zatrudniona była w III Kat. Położnictwa i Ginekologii ŚAM w Katowicach Ligocie (kier. prof. Eugeniusz Samochowiec), początkowo w I w Klin. Położnictwa i Perinatologii, a w 1982 r. przeszła do nowo utworzonej Klin. Neonatologii (kier. prof. R. Osuch-Jaczewska). Tu pracowała na stanowisku asystenta, st. asystenta (1984), wykładowcy (styczeń–czerwiec 1990) i adiunkta (lipiec 1990). Od sierpnia 1991 do września 1998 p.o. kier. kliniki, od grudnia 2003 – była kierownikiem tej placówki.
W pracy naukowo-badawczej dużo uwagi poświęciła wadom wrodzonym u noworodków. Uczestniczyła jako współwykonawca w wieloośrodkowych badaniach nad rejestracją tych wad u noworodków w Polsce. Wprowadzenie ujednoliconego systemu rejestracji wad wrodzonych może dostarczyć informacji o ich rzeczywistym występowaniu i przyczynić się do planowania opieki zdrowotnej na danym terenie. Ponadto w wyniku dotychczas prowadzonych badań na materiale Klin. Neonatologii opracowała wraz z zespołem siatki centylowe urodzeniowej masy ciała, długości ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej dla noworodków śląskich.
Jest autorem i współautorem 46 publikacji w recenzowanych czasopismach oraz 19 komunikatów zjazdowych. Laureatka trzech nagród zespołowych przyznanych przez Rektora ŚAM: z tytułu osiągnięć naukowych (III st. – 1989) oraz z tytułu osiągnięć dydaktycznych (II st. – 1993, III st. – 1989 i 1990).
Profesor Jan Baron - lekarz radiolog, związany z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (wcześniej CSK) od 45 lat. 1 X 1976 rozpoczął staż w Inst. Radiologii - Zakł. Radiodiagnostyki CSK ŚAM w Katowicach Ligocie. Po jego zakończeniu został zatrudniony na stanowisku asystenta w Inst. Radiologii, który następnie został przekształcony w Kat. Radiologii ŚAM w Katowicach; od 1987 r. pracował na stanowisku adiunkta, prof. nadzw.; ostatecznie na stanowisku profesora badawczo-dydatkycznego Kat. Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. W okresie 1 XII 1984 - 30 IX 1986 był p.o. kier. II Kat. Radiologii. Po przejściu na emeryturę prof. Zbigniewa Hirnle, z dn. 1 X 1989 został ponownie powołany na stanowisko p.o. kier. Kat. i Zakł. Radiologii (do 1 X 1998). Od 1 X 2000 - mianowany pełnomocnikiem rektora w Kat. Radiologii, Zakł. Radiodiagnostyki. W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego 1 XI 2002 został powołany na funkcję kier. Zakł. Radiodiagnostyki (obecnie: Zakł. Radiodiagnostyki, Radiologii Zabiegowej i Medycyny Nuklearnej), a od 1 XII tr. pełni również funkcję kier. Kat. Radiologii (obecnie: Kat. Radiologii i i Medycyny Nuklearnej).
W l. 1996-1999 był przedstawicielem adiunktów i asystentów w Radzie Wydz. Lekarskiego w Katowicach, w l. 1999-2002 czł. Uczelnianego Kolegium Elektorów, od 2001 r. - czł. Kolegium Elektorów Wydz. Lekarskiego w Katowicach, od 2002 r. - czł. Rady Wydz. Lekarskiego w Katowicach. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana.
Działalność naukowo-badawczą Profesora można podzielić na kilka grup tematycznych: diagnostykę obrazową w gastroenterologii, ze szczególnym uwzględnieniem dróg żółciowych, w tym zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej - drenażu dróg żółciowych, diagnostyki trzustki oraz nowych metod obrazowania jelita cienkiego (enteroklyza); diagnostykę obrazową w neuroradiologii z uwzględnieniem rezonansu magnetycznego oraz tradycyjnych i nowoczesnych, nieinwazyjnych metod obrazowania naczyń mózgowych; diagnostykę obrazową układu moczowego.
Brał udział w licznych kongresach i zjazdach naukowych, krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie przewodniczył sympozjom i sesjom naukowym, w tym organizowanym przez Komisję Radiologii Komitetu Patofizjologii PAN. Ma w dorobku ponad 60 artykułów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Od 1997 r. prowadził zajęcia z radiologii i diagnostyki obrazowej ze studentami IV i V r. medycyny oraz zestudentami II r. Wydz. Fizyki Uniw. Śl. (ćwiczenia, seminaria, wykłady oraz od 1990 r. - egzaminy). Od 1992 r. - jako przewodn. Oddz. Śląskiego Pol. Lekarskiego Tow. Radiologicznego - organizował i prowadził comiesięczne szkolenia z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżami Zasługi, Odznaką Honorową "Za zasługi dla województwa śląskiego", Orderem Honorowym "Laur 50-lecia ŚAM", Medalem im. Witolda Zawadowskiego "Za zasługi dla radiologii polskiej". Otrzymał nagrody Rektora ŚAM za działalność dydaktyczną (dwukrotnie) oraz z tytułu osiągnięć naukowych.